21 Ağustos 2011 Pazar

çiçekci kızlar ve suçiçeği günlüğü

ailede yaklaşık bir aydır konumuz su çiçeği  ....
ilk nerden edindiyse kuzenleri geçirdi.önce farketmedik hep bir aradaydık farkedincede doğal aşılansın yaz günü okullar açılmadan rahat rahat geçirsinler istedik hiç ayrılmadık yanlarından.aşılarını bilerek yaptırmamıştım anne sütü aldıkları için içim rahattı yanılmamışım.nette virüsle karşılaşınca aşılatabilirsiniz diyor ama bence çocuğun bünyesini boşuna yormamak daha iyisi.günümüzde ağır vakalar çok az zaten panik yapmanın anlamı yok.buna tecrübeli birçok sağlık ocağı ebeside katılıyor.hatta ufaklığı teyzesinin ısrarı üstüne götürdüm diğerlerini doktora götürmedim bile.teyzemiz kendi kızı hassas olduğu için farklı doktorlara götürdü.
bizde de kuzenleri geçirdikten 15 gün sonra en ufaklıkta başladı o bitti 10-15 gün sonrada ablalarda çıktı onlarınki bitti 15 gün sonrada diğer kuzenleri nihayet bu gece başladı döküntülere...
yavrucak bizde bu gece misafir edelim dedik baktık ateşi çıktı gerekli tedbirleri alıp yatırdım uyuyor sarıkız :)
su çiçeği hakkında ayrıntılı bilgilere aşşağıdaki link te yer verilmiş ben bizdekileride yazayım belki faydalanmak isteyen olur.
5 farklı doktor fikrini harmanlayıp deneme yanılmalarla edindiğim bilgiler şöyle.
öncelikle ciddi bir huzursuzluk başlıyor çocuklarda
tahlilleri temiz çıktığı halde sabit bir yüksek ateş oluyor.
bazen birkaç gün bazende hemen ertesi günü popoda dahil olmak üzere vücutta kırmızı döküntülere rastlıyorsunuz.sonrasında kaşıntı ve kabarma bir iki gün sürüyor en son 4-5.gün kabuklanma dönemi ve düşüş.

--------------------
doktorlar  parasetamol dışında hiçbir şekilde farklı içerikli ateş düşürücü verilmemesini hastalığın seyrine göre mümkünse hiç verilmemesini öneriyorlar.eskiden yıkamazlarmış şimdi terleyip kaşınmasın bide ateşi düşsün diye ılık duş öneriyorlar.ateş her hastalıkta olduğu gibi bunda da önemli menenjite çevirebiliyormuş.
ufaklığı sık sık duş aldırıp anne sütüyle beslediğim için ateş düşürücü vermedim ama ablalara başladığı anda bir verdim birde sadece geceleri yatarken 3 gün verdim ve az yıkadım.çok terlemedikçe az yıkamak daha iyi zannımca kabuklanma sürecini hızlandırıyor.
hastalığın döküntüler başladıktan sonra doruğa çıkma süreci 4-5 gün sonrasında hızla düşüş yaşanıyor.
kaşıntı için antihistaminik bir şurup ve topikal antialerjik kremler veriyorlar.işin gıcık tarafı prospektüslerinde (kremler için) döküntülü ve bulaşıcı hastalıklarda kullanılmaz yazıyor.5 doktor ve eczacılar dahil herkes bişey olmaz sür dediler.nihayet doktorun biri ilk zamanlarda yani kızarıklık zamanında sürün ama sulanmaya başladığında sakın sürmeyin dedi olayı çözdük.yaralar sulanmadan önce sürdük bizde sonrasında sürmedik.
özellikle anüs ve genital bölgede çıkınca mutlaka antibiyotik içerikli (bizde fucidin pomad var) kremler gerekiyor kiiiiii artı bir enfeksiyon kapmasın. birde iştahları kapanıyor sanki normalde varmış gibiiii : P
birisinin boğazında bile çıkmıştı.o yüzden ısrar etmeyin. unutmadan gözlerinin içinde çıkması tehlikeliymiş ozaman mutlaka göz doktoru görmeli....
yaralar kabuklanıp dökülmeye başlayınca zaten rahatlamış oluyorsunuz ama mutlaka kaşımamalarına dikkat edip uyarmak lazım iz kalıyor.ablalarımıza avuç ayalarıyla hafif hafif bastırmadan sirebileceklerini söyledik.oyun oynamaktan onu bile unuttular.eğer bebekse eline sürekli oyalanacağı birşeyler verip dikkatini dağıtmakta fayda var.
bol sıvı takviyesi gerekiyor bunuda unutmayın
herbirine 3-4 uykusuz gecenin sonunda artık iyileştiler darısı başka çiçekçi annelerine.
biz bu arada bol bol çiçekçi kız şarkısı söyleyip çiçeklerini sevmelerini sağladık tavsiye ederim :) 

daha bilimsel bilgiler için tık 
http://www.webanne.com/sucicegi.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

insanlar kıyafetleriyle karşılanır fikirleriyle uğurlanır.yorumlarınızla motive oluyoruz...