4 Ekim 2010 Pazartesi

aylara göre oyun ve oyuncak

artık birey olarak varlığını iyice hissettiren bebeğinizin moro refleksi kaybolmaya başlar ; emme ve kavrama istekli hale gelir.
bunun dez avantajı 4-6 ay arası emzirmenizi red etmeye başlamasıdır.ama asla pes etmeyin.
artık istemli hareketler başlamış ve dış dünyada kendi ile nesneleri ayır edebilir düzeye gelmiştir.

*güven duygusu için dolgu oyuncaklar verin yıkanabilir,yumuşak,tüy bırakmayan,insan hayvan figürleri olan oyuncaklara dokunması ve sarılması için teşvik edin.

*dokunma topları hazırlayın.patiska ,kadife ,saten,çuval gibi kumaşlarla top yapıp içini herhangi bir dolgu maddesi veya çeşitli dolgu maddeleri ile doldurup onun tutmasını sağlayın .bunlara plastik toplar ve pinpon toplarınıda ekleyerek 5-6. aylarda bebeğin her iki elinede birer top verin.ayrıca topu bir elden diğerine geçirmesi için teşvik edin.

*bebek aynaları ile kendine bakmaktan zevk alacaktır.eline verin sık sık kucağınıza alarak gerçek ayna önünde sadece kendini görebileceği şekilde tutun.

*diş kaşıyıcı halkaları ihmal etmeyin bunun yanında soyulmuş havuç,yeşil soğan,sert erik,sert armut vb gibi meyveleride vererek tat duyularınıda harekete geçirin.
(diş halkaları ve diğer oyuncaklarını alırken lütfen ağzınıza alıp önce siz tadın bazıları özelliklede kumaş lı olanlar gerçekten ağızda berbat tadlar bırakabiliyor.)

*2-5 cm lik tahta ve plastik küpler verin elden ele geçirmesini sağlayın.birbirine vurması için yönlendirin.
evdeki makaralarınızı boş veya iplikli olarak verin (ipin ucunu sabitlemeyi unutmayın) yine aynı amaçla kullanın.

*bebeğinizi yatar pozisyondayken kollarını tutun ve kalkması için teşvik edin.tekrar yatırın her yatırdığınızda onu öpün.şarkılar mırıldanmayı ihmal etmeyin.

*yatar pozisyonda önce ellerinden başa doğru sonra ayaklarından başa doğru parmaklarınızı hareket ettirin.bu sırada belirli bir melodi mırıldanın.
'dağdan iniyor bir tırtıl,
pis tırtıl eşek tırtıl niye yedin yaprakları kıtır kıtır.'sonunda gıklayabilirsiniz.
yada ''çuf çuf tren geliyor
dağları tepeleri aşıyor
çuf çuf çuf bebeğimin treni geliyor.''

*bebeğinizle 'bugün güzel bir 'le başlayan bir sohbet yapın.sohbetlerinize dahil edin.çıkardığı sesleri taklit ederek veya hııı ,,yaaaa gibi tepkilerle onu konuşmaya teşvik edin.

*bebişin seslerini kaydedin ve ona dinletin tepkilerini izleyin.

*ayak parmağını emmesinden büyük mutluluk duyun bu onun beyninin çalıştığını gösterir.ayağının değebileceği yere sesli cıngıraklar koyun her tekmelemesinde ses çıksın.topukları renkli çoraplar giydirin.

*kollarının altından tutarak dans ettirin.ayaklarını yere değdirin kaldırın.

* yüzüstü yatarken görebileceği yere siz yatın onunla konuşun.
uzanabileceği bir mesafeye ilginç bir oyuncak koyun uzansın alsın sonra kibarca elinden alın biraz daha uzak bir mesafeye koyun.oyuncağı sallayın uzanmaya çalışmasını bekleyin bir iki hamle sonra yaklaştırarak almasını sağlayın ve onu övün.

*bir oyuncağı bebiş kucağınızdayken ona yaklaştırın ve daha sonra çekin izlediğinden emin olarak yukarı aşağı,sağa sola hareket ettirin.izlemesini sağlayın sonra göremeyeceği bir yere koyun hemen arkasından çıkarın uzanmasını ve yakalamsını sağlayın.yakalyınca öpün.

*bebeği havaya kaldırın sonra yavaşca burnunu burnunuza değdirecek kadar indirin.korkutmadan yükseklik algısı verin.

*bazen hırpalayarak sevmeniz, şöyle bezli popoya hafifce vurmalarınız, şap diye öpmeleriniz ,onu mutlu edecektir.( ben bunu çokca ve abartılı yapıyorum hiçbir yan etkisini görmedim.hatta dahada mutlu oluyor.)
-

2 yorum:

  1. 4-6 ay arası emzirmemizi reddetmeye başlıyorlarmış ve ben bunu yeni öğreniyorum! Biraz geç oldu ama:) Bu yeni bilgi için teşekkürler. Neden yani öğrendiğime gelince, benim sütüm zaten 3 ay içinde tamamen bitmişti maalesef. 4. aya ulaşamamıştım bile. Kızım 12 yaşında bugün, hala üzülürüm aklıma geldikçe doğru dürüst emziremedim onu diye. Bazı kadınların neden çok sütü olmuyor ve bazılarının da olduğu halde besleyici olmuyor, çocuk emiyor ama kilo alamıyor? Örneğin ilk 1 ay emzirdiğimde, normalde 800-1000 gr. alması gerekirken sadece 250 gr. almıştı! Birgün bunları da yazarsan sevinirim canım. Merak ediyorum neden... Sevgiler.

    YanıtlaSil
  2. Biri beni pofpoflasın istiyorum...Bir de yerime okula gitsin mümkünse...

    YanıtlaSil

insanlar kıyafetleriyle karşılanır fikirleriyle uğurlanır.yorumlarınızla motive oluyoruz...