14 Eylül 2010 Salı

aylara göre oyun ve oyuncak

oyun ve oyuncak hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor bunun önemini hepimiz biliyoruz oyüzden tekrar anlatmayacağım. özelden aldığım ''hangi aya hangi oyun ve oyuncak '' sorusundan yola çıkarak gelişim düzeylerine uygun etkinliklerle bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdim. yorumlarınızla konuya katkıda bulunabilirsiniz. onaysız yayınlanacak ve tatil dönüşü mutlaka sorularınıza ayrı ayrı cevap vermeye çalışacağım.


not:kaynakları tek tek belirtmem çok zor. alıntılar ders notlarımdan ve okuduğum çeşitli kaynaklardan derlediğim bilgi dağarcığımdan. :))0-3 ayda yapılabilecek etkinlikler:


*öncelikle bebeğinizi bol bol emzirin ve bunu yaparken asla sinirli, gergin,mutsuz....vs olmayın.(sayamayacağım kadar çok kötü sonuçları var.)

emzirme oyununda içinizdeki tüm sevgiyi aktarın ki beyin hücreleri gelişmek için bedenine emirler yağdırsın.


*alt değiştirme oyunu hep zevkle yapmanız gereken bir şey :)) kendinizi yemek proğramı sunucularına benzetip alt değiştirme tarifi verin

-şimdi bacağımızı hafifce kaldırıp popişimizi siliyoruuuuuz ....

ve tıpkı onlar gibi sevecen bir tavırla abuk subuk konulardan bahsederek seyirciyi oyalayın. :)))

3.aydan sonra bez değiştirirken tavana renkli bir top asabilir yada tentenesine kurdele bağladığınız bir şapkayı kendiniz takabilirsiniz bu onu çooook oyalar.ileriki aylarda eline bir oyuncak verirseniz elini beze değdirmeye çalışmaz.


*parlak renkli bir objeyi havaya kaldırın bebeğin göz hizasında hafifce sallayın.

bakışları odaklanınca sağa ve sola yavaş yavaş hareket ettirerek objeyi takip etmesini sağlayın.

*kucağınızda yumuşak bir ses tonuyla şarkılar mırıldanın ve hatta ona besteler yapın .

* burnunuzu bebeğinizin burnuna sürtün,sonra uzaklaşın birkez daha tekrarlayın.

* ikinci aydan itibaren bileğine renkli bir kurdele bağlayın elini farketsin bir kaç gün sonra bu kurdeleye birbirine yakın değdiğinde ses yapacak düğmeleri veya bulabilirseniz minik bebek çıngırağı takın.3. aya kadar kulanılabilir.bu kurdeleler belli saatlerde ve kontrollü olarak takılmalı.3. aydan sonra ayaklarına da takın.


*yatağının üstüne bebeğin uzanabileceği yüksekliğe ve göz kontağı kurabileceği şekilde renkli hareket eden,ses çıkaran mobiller(dönence) asılabilir.

(hazırlarını alırken havaya kaldırıp bakın bebek oyuncağın neresini görüyor ve ağzına aldığında sorun olurmu?birçok hazır mobil de oyuncağı siz görürken bebek poposunu görüyor)

ben hazırlarını beğenmediğim için mekanizması iyi çalışan bir tane alıp oyuncaklarını çıkarıp kendim yaptım. ilk aşamada rekli kurdeleler daha sonra sıra ile renkli pinpon topları,el çıngırakları,farklı diş kaşıyıcıları,plastik çocuk bilezikleri astım hem değişken hem aşamalı oldu.


*ses kutuları hazırlayın herhangi bir kartondan siz yapabilir yada bonibon kutularını kullanabilirsiniz.içine taş,para, pirinç,keçiboynuzu çekirdeği...vb.konur ağzı sıkıca kapatılır,örgü yada bez kılıflarla kaplanır.bu yaşına kadar kullanışlı olur.


* dizlerinizi karnınıza yaklaştırarak oturun bebeğinizi karnınıza oturtun bacaklarınıza yaslayın ellerini önce kendi yüzüne değdirin ismini fısıldayın eli açılana kadar tekrarlayabilirsiniz.sonra sizin yüzünüze değdirin kendinizi tanıtın.


*aynı pozisyonda yüz ifadelerinizi hafif sesler eşliğinde abartılı bir şekilde değiştirin.gülün, somurtun,şaşırın,ağzınızı açın,dilinizi çıkarın,öksürün, esneyin....vs.


*yine aynı pozisyonda ellerini birbirine sürtün ve yine ellerini açıncaya kadar tekrar edin.bunu ileriki aylardada sık sık yineleyin .*düz bir zemine yatırın iki bacağınıda düz hale gelinceye kadar dikkatlice kendinize doğru çekin.düzleşince hafifçe ayaklarının altına vurun.dizlerini çekecektir.bu oyunu oynarken şarkılar mırıldanın.

'eğiliyor eğiliyor benim güçlü bebeğim
bakın nasıl dizlerini büküyor.'
devamında bacaklarını hafifce karnına bastırın belki gazını bile çıkarabilir :)
üç dört kez tekrar yeterli olacaktır.


*yine yatar pozisyonda ayak tabanlarını birbirine hafifce sürtün.bunu yüzüstü yatar pozisyondayken de deneyin !!!aman dikkat incitmeden :)


*kucağınıza alın yavaş yavaş yürüyerek evinizi tanıtın.dans edebilirsiniz böylesi daha zevkli :)ara ara durup yüzüne bakın ve yumuşak ses tonuyla sevgi sözcükleri fısıldayın.

onu her banyodan sonra ivedi ama yumuşak bir masajla yağlayın (zeytinyağından şaşmayın derim,vücutları daha sağlıklı ve dirençli oluyor.pişik riski azalıyor.kıyafetlerine bulaşmaz merak etmeyin.bebe yağlarının tek cazip tarafı kokularıdır. :)
bu aylara ait sizinde yaptıklarınız/bildikleriniz var ise yorum olarak yazarsanız memnun oluruz.

3 yorum:

 1. ne güzel yazmışsın Filiz'cim okurken Reyyan'ın ilk günlerine gittim , ben de saf zeytinyağı kullandım hep ,çok faydalı
  eklenecek bir şey yok , emzirirken negatif olmamak gerekiyor ya, keşke şartlar bizi hep pozitif yapsa...sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Ne masum,ne güzel oyunlar bunlar ya...
  Şu kucağında dans etme olayını ben de seviyorum,çok keyifli oluyor:))
  Mıkırcığıı sevgiyle öpüyorum...
  Ama en çok Ezgi'yi öpüyorum.İsimden fark attı o:)))

  YanıtlaSil
 3. Thank you for always providing great content
  and a good community!

  [url=http://www.interspiresubmit.com]seo software[/url]

  YanıtlaSil

insanlar kıyafetleriyle karşılanır fikirleriyle uğurlanır.yorumlarınızla motive oluyoruz...