17 Temmuz 2010 Cumartesi

4yaş 4 ay 4gün planı


planımız hazır önerilerinizi bekliyorum.bu arada 16 temmuz değil 30 temmuz muş :)
o zamana kadar yorumlarınızla şekillenebilir.böylece klasik bir anasınıfı günlük planından kurtulmuş olur :)))

7-00 7-30 :kalkış temizlik

7-30 8-15 :kahvaltı

kahvaltı hazırlığına yardım.yumurtasını kendi soyar,tabağına besinleri kendi alır,sütünü kendi doldurur,tereyağını kendi sürer hatta kardeşinede ekmek hazırlar.besin maddelerinin vücudumuzda ki serüvenini anlatan bir tablo duvarda asılı olacak (hazırlama aşamasındayım:)

onun üstüne sohbet edilir.zeytin şimdi yemek borumuzdan hooop kayıyor ve mideye ,mide neyapıyor?şimdi nereye gidecek gibi sorularla yorum yapması sağlanır.sonrasında herkes kendi tabağını makineye dizer.

8-15 8-30 toplanma temizlik (anne sofrayı toplarken dişler fırçalanır)

8-30 9-15 serbest zaman etkinlikleri ( organların en hızlı gelişim gösterdiği saatler sabah 08 ve 10 saatleri olduğu için sanat etkinlikleri ve serbest oyuna bu saatlerde yer verilmesi daha uygundur.)

geceden hazırlanmış etkinlik masalarında çalışma.biraz faaliyet yapmaya ne dersiniz? sorusuyla

kızlar masalara yönlendirilirken ,-masalar tek tek tanıtılır ve hangisinde çalışmak istedikleri sorulur.tercih edilen masalarda çalışmanın nasıl yapılacağına dair ipuçları verilir.çalışmalar sırasında rehber olunur.ortama göre bir yada iki masa çalışılabilir.

1.masa : sarı, kırmızı,yeşil oyun hamurlarıyla rengine uygun kartonun üstünde yapılacak rakam sembolleri 1,2,3 veya böcekler.

2. masa : düz,eğik ve helezon kesme; makas çalışması. çalışma sonun da eğer isterlerse kesilen parçaları a3 ebatında kartonun üstüne yine tercihe göre çizilip kenarlarından kesilerek hazırlanacak su kaplumbağası veya şemsiye şablonunun üstüne yapıştırılarak oluşturulacak proje çalışması.

3. masa : boya kalemleri ile serbest resim çalışması.

9-15 10-00 faaliyet masalarının toplanması ve oyun

masalar hep birlikte toplanıp yapılan çalışmalar sergilenmek üzere asılır.daha sonra çalışma boyunca bizi izleyen ve sıkıntılanmaya başlayan bebişi anne uyuturken kızlar kahverengi basamaklar,pembe kule,legolar,renk tabletleri ,evcilik oyuncaklarının hazır bulunacağı oyun köşelerinde oynarlar. bebişi uyutan anne atıştırmalık meyve tabağıyla gelir.biraz oyunlarına katılır daha sonra meyvelerin renk ve şekilleri incelenir hatta meyvelerin rengine uygun olan bir oyuncak getirilip eşleştirme yapılır.istenirse oyuna geçilir.

meyve sepeti oyunu
annenin kızlara uyarladığı şekliyle :
tabakta bulunan meyvelerden birer tane seçilir elinde beklenir.(tabakta en az dört çeşit yani oyuncu sayısından fazla meyve olmalı) anne tabaktaki meyvelerden birinin ismini söyler kime aitse o oyuncu zıplamaya hareket etmeye başlar başka isim söylenince söylenen isim yine kendine aitse devam eder değilse durur.eğer isim kimseye ait değilse kimse kıpırdamaz.şaşırıp kıpırdayan isim söyleyen kişinin yerine geçer.

10-00 11-00 motessori çalışmaları

uygulama sırası seçimlerine bağlı olmak üzere önceden materyalleri hazır olan çalışmalar dan bir yada birkaçı çalışılabilir.sıkılma durumlarında şarkıcılık oyunu devreye girer.

*paravan arkasında kabtan kaba fasülye ve pirinç aktarma çalışması.

*düğmeleri renklerine göre ayırma

*ipe boncuk dizme ve kolye yapımı

*yönergeli çalışma (miktar kavramı ile ilgili hazırlanan sayfa da içinde giderek azalan pirinçlerle dolu üç çuval ve karşılarında da birer boş çuval resmi vardır. boş çuvallara karşısındaki kadar pirinci yapıştırır.11-00 11-45 öğle yemeği ve uykuya geçiş

yemek sırasında yine birlikte sofra hazırlanır.balkonda piknik yapılacaktır sofra bezi ve tabakların götürülmesi.
uyku zamanı sübhaneke duası ve eğer ozamana kadar bitmezse heidi den bir iki bölüm okunacak. boncuk kesin yatarda ablamızın sağı solu belli olmaz eğer uyursa saat
14-00' 14-30 arasına kadar annenin bebişle eğlenme zamanı ve yemek hazırlığı :))

uyumazsa ; anne bebişle ve diğer işlerle uğraşırken biraz interaktif cd lerle oyalanır.bebiş uyuduktan sonra ikra suresi ve amenerrasulu kelime kelime tekrar ettirilerek okunur.
biraz boğuşmadan ve gıdıklamadan sonra evcilik oynamak isteyip istemeyeceği sorulur ve birlikte bebeğine elbise dikmeleri teklif edilir.(itiraz edeceğini hiç sanmam :))
bir yandan evcilik oynarken bir yandanda ;
Allah ,peygamberler,ibadet,namaz,abdest kavramlarıyla çoook yüzeysel bir şekilde sohbet edilir.sorduğu sorulara anlayacağı bir şekilde net cevaplar verilerek sohbet bitirilir.( yaklaşık 15 dakika kadar süren sohbet daha fazla uzatılmamalıdır.)
anne uyanan kardeşlerle ilgilenirken self portre çalışması yapılabilir.daha sonra ilkindi kahvaltısına geçilir.(umarım geç uyanırlar :))
15-00 15-45 ısınma ve eşli beden hareketlerinin ardından halka atma veya labut oyunu oynanır.
15-45 16-30 ses alıştırmaları ve orf çalışması bilinen şarkıların tekrarı
16-30 18-00 kağıt katlama gemi ve batar batmaz deneyi yapılır sonrasında havuzda serbest oynanır.havuzdan çıkarken süngerle su aktarma yapılabilir.
duş alma faslından sonra aynada yüz tanıma oyunu oynanır.(bebişin şekerleme zamanı)
18-00 19-00 matematik, çalışmaları
*tahtada balık öykünmesi ile toplama çıkarma
*dörde bölünmesi için çizilmiş yaş pastanın kesilmesi ve yarım,çeyrek,bütün kavramlarına kısa bir giriş.
*üstünde altında yanında oyunu ile mekanda konum kavramları
*uzay posterinin incelenmesi ve sohbet
19-00 19-10 babayı karşılama için hazırlanma (kıyafet düzeltme -saç tarama-hatta belki hafif bir bebek kolonyası sürülmesi)
19-10 20-00 babanın kapıda karşılanması töreni ve akşam yemeği
kapının arkasına saklanılır anne kapıyı açar baba merhaba der anneyi öper ve kızlarının nerede olduğunu sorar tam aranmaya başlamışken kızlar sürpriz diyerek babaya sarılır.:))
babaya ellerini yıkaması hatırlatılır (ablamız tarafından)
bu sırada anne mutfakta sofrayı hazırlarken kızlarda babayla gün boyunca ne yaptıkları üstüne sohbet ederler sohbet akşam yemeği sırasındada devam eder.
yemek yeme kuralları tekrar edilir.
20-00 21-00 babayla coğrafya ve tarih
*şehir şehir oyunu ve harita yapboz
*babamızın planlayacağı diğer etkinlikler :))

21-00 21-45 uykuya hazırlık
diş fırçalama,el yüz temizliği,pijama giyilmesi,süt içilmesi, dua edilmesi ve annenin masal anlatması .....
zzzzzzzzzzzzzzzzzz................:))

sessuzluk ohhhhhhhh

7 yorum:

 1. canım harika program yapmışsın direk kopyalıyorum ben :)) inşallah hepsini yapar dolu dolu geçirirsiniz özel gününüzü.

  YanıtlaSil
 2. Bende denemeliyim,cok heyecanli...

  tesekkürler,kizlariniza öpücükler bizden.

  YanıtlaSil
 3. en sonda ki sessuzluğa bayıldım , bu kadar faaliyetten sonra derin bir sessuzluk ohh bütün bunları üç fındıkla nasıl yetiştiriyosun filiz'cim
  program çok eğitici , örnek alınabilir kendimize göre değiştirebiliriz böylece çocuklarımızla verimsiz zaman geçirmemiş oluruz, eline sağlık

  YanıtlaSil
 4. ayyyy yoruldum okurken bile:)

  YanıtlaSil
 5. Vayy be plana bak:))Hayatım boyunca saatli saatsiz hiçbir plana uyamadım:))))
  Ama bu süpermiş.
  Bak benim 2009-2010 Tatil yılı planıma=
  Sabah kalkış(Saati mühim değil:))
  Yemek
  Tatlı
  Kitap
  Bahçe
  Hamak
  Telefon görüşmeleri
  Uyuklamak
  Ev temizliği
  İnternet
  Aile sohbetleri
  Uykuuu
  E yaşasın 25 yaş 4 ay tatil dönemiiiiiiiii:)))

  YanıtlaSil
 6. There is no plan. That is the plan.

  YanıtlaSil
 7. yahu sen işe başladın, ben de fazla uzak kaldım galiba:)) Bu programı uygulacaksan harikasın demektir okurken yoruldum ama hayranım sana dinamiklğine:)

  YanıtlaSil

insanlar kıyafetleriyle karşılanır fikirleriyle uğurlanır.yorumlarınızla motive oluyoruz...