21 Şubat 2010 Pazar
haftanın konusu sevgi önümdede üç küçük sevgi yumağı olunca anlatacak çoooook şey var demektir.ama kirpi olmayayım :))
şimdiye kadar elime geçmiş en güzel kaynaklardan biri olan ÇOCUKLAR İÇİN BEŞ SEVGİ DİLİ adlı kitaptan altını çizdiğim bazı cümleleri paylaşmak istedim.

ÇOCUKLAR İÇİN BEŞ SEVGİ DİLİGary Chapman & dr. R.Campbell

bir çocuğun gelişiminde sevgi temeldir.çocuklarımızı gerçekten severiz ama önemli olan bunu onun hissedebilmesidir.sevginizi ona ifade edecek sevgi dilini konuşmadığınız sürece sevildiğini hissetmeyecektir.
çocuklarımızın doldurulmaya hazır 'sevgi depoları' vardır (ve tekrar tekrar doldurulmaya elverişlidir.zira sürekli tüketilirler). bu depolar ancak tek bir kaliteli yakıtla doldurulabilir : koşulsuz sevgi

her çocuğun sevgiyi algılayış şekli farklıdır. pek çok ana baba çocuklarını sevdikleri için bunu,onların otomatik olarak bildiğini düşünür.bazılarıysa 'seni seviyorum'demenin yeterli olduğunu düşünür.ama bu bir çocuğu koşulsuz sevildiğine inandırmaya yetmez.
eğer çocuğunuz beş yaşın altındaysa onun temel sevgi dilini çözmeyi beklemeyin.beş dilin beşini de kullanın.hepside çocuğunuzun sevgi gereksinimini karşılamaya yöneliktir.eğer bu gereksinim karşılanıyorsa ve gerçektende sevildiğini hissediyorsa başka alanlarda öğrenmesi ve yanıt vermesi çok daha kolay olur.

gerçek şu ki, ana babalar çocuklarının duygu depolarını ne kadar dolu tutarlarsa ,bu çocukların özgüvenleri ve cinsel kimlikleri de o denli sağlıklı gelişecektir.

unutmayın çocuk büyüdükçe duygusal sevgi deposu da BÜYÜR

1.SEVGİ DİLİ:FİZİKSEL TEMAS

sevginin en güçlü seslerinden biridir.''seni seviyorum'' diye bağırır.çocuğunuzun öncelikli dili fiziksel temas olmayabilir ama yinede bütün çocuklar dokunulmayı ister.

bir bebek bile yumuşakve sert yada huzur kaçırıcı dokunuşlar arasındaki farkı sezer.

''çocuğunuza kızdığınızda ona sarılın çünkü sarılmış halde iken ona bağıramazsınız''

2.SEVGİ DİLİ ONAY SÖZLERİ
sevgimizi ifade ederken kullandığımız şefkat ve sevgi sözcükleri,övgü ve teşvik sözcükleri,olumlu yönlendirme sağlayan sözcükler,hepside ''sana önem veriyorum''demektedir.bu tür sözcükler iç dünyasındaki değer ve güvenlik duygularını besler.
sevgi sözcükleri asla koşullu olmamalıdır.çocuklar sadece iyi bir şeyler yaptığında söylenirse koşullu sevgi olur.

övgü sık sık ve gelişigüzel yapılmamalı,doğru ve adil olmalıdır.aksi takdirde yalanla eşdeğer bir pohpohlanma olarak algılanabilir.

3.SEVGİ DİLİ : NİTELİKLİ ZAMAN

aslında en çocukça yaramazlık anne ve babayla daha çok vakit geçirmek için gösterilen gayretten ileri gelir.nitelikli zaman,dikkatin odaklanması anlamına gelir, birşeyleri birlikte yapıyor olmanızdır.her çocuk için ayrı vakit ayırmalı olumlu göz temasında bulunulmalı,kaliteli sohbetler ve hikaye anlatarak,birlikte gezilere giderek nitelikli zaman geçirebilirsiniz.

unutmayın:

çocuklarınızla vakit geçirdiğinizde ömür boyu hatırlanacak anılarıda beraberinde getirmiş olursunuz.

4.SEVGİ DİLİ : ARMAĞANLAR

armağan almak ve vermek alındığı anda ve ileriki zamanda etkisini görebildiğimiz bir yoldur.ancak gerçek sevgiyi ifade edebilmek için diğer sevgi dilleri ile birlikte verilmesi gerekir, ve gerçek armağan alınan bir hizmet karşılığı verilmez.çok fazla armağan vermekte armağanın değerini yitirmesine neden olur.

5.SEVGİ DİLİ : HİZMET DAVRANIŞLARI

ana babalık hizmet odaklı bir görevdir.çocuk sahibi olacağınızı öğrendiğiniz gün tam zamanlı bir işe yazılmış olursunuz.kontratınız en az 18 senelik ve sonrasında da ''aktif yedek '' olma anlayışını kapsar.
kime hizmet ettiğiniz, yaşına uygunluğu,hizmetin temel amacı,örnek davranışlarınız verdiğiniz hizmetin kalitesini belirler.
-----------------------------*********************------------------------------------

kitabın bundan sonraki bölümleri çocuğunuzun temel sevgi dilini keşfetme yollarını ;disiplin,öğrenme ,öfke ve sevgi dilleri arasındaki bağlantıyı nasıl yönlendirebileceğimizi anlatıyor. ayrıca tek ebeveynli ailelerde,evlilikte sevgi dillerini nasıl kullanacağımızdan bahsediyor.

son olarak fırsatları nasıl değerlendireceğimizden bahsedip her bölüm için bir eylem planı hazırlamışlar.

kitap güzel bir reçete niteliği taşıyor okumayanlara acil olarak okumalarını öneririm.

''BİR İNSANI SEVMEKLE BAŞLAR HERŞEY''

Sait Faik Abasıyanık
13 yorum:

 1. amannn tüm dilleri biliyoruz biz desene.
  sevgi arsızı bizim hatun:)
  bu arada minik napıyor:)adı neydi ben kaçırdımmı yoksa yazmadınmı:)

  YanıtlaSil
 2. Yine çok önemli bir konuya değinmişsin filizcim. Senin postlarını donup tekrar okuyorum inan. bu arada 3 kuzuyla birlikte bunlara vakit ayırabilmenden dolayı tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Ben de yeni aldım bu kitabı, okuyorum :)))

  YanıtlaSil
 4. Harikasın ne güzel özetlemişsin. Bu arada bebiş ne yapıyor. Hani resmi? Op bıdıkların her birin ibizim icin

  YanıtlaSil
 5. ''çocuğunuza kızdığınızda ona sarılın çünkü sarılmış halde iken ona bağıramazsınız''

  Bu, çok hoşuma gitti işte. Sen harika bir anne olmalısın... Canım, profilindeki "iki çocuk annesiyim" cümlesini değiştirmenin zamanı gelmedi mi artık?:))) Kendine haksızlık etme, 3 çocuk annesisin sen yani:) Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 6. seldacığım
  sevgi arsızı olsun başka olmasında:D
  isim konusunu sorma biraz daha kararsız kalsak blog ismi mıkırcıkla kalacaktı:P babamız son dakkada burcu ya karar verdi...

  meldi
  arasıra oturmaya vaktim oluyor :))
  anane sağolsun...kitaba genel bir tekrar yapmak istiyordum sizinde işinize yarar diye ot aldım..

  bahar
  okumayı bitirince fikirlerini yazarsın artık...

  elif ada
  bıdıkların hepsi tepemde :D foto makinemiz tamirciden gelince bol bol olacak umarım:((
  bizde kocaman öpüyoruz...

  sihirli yazılar
  anne sıfatlarını taşıyormuyum bilmem hala ablamlara gelin çocuklarınızı alın diyorum.bazende bu çocukların velisi nerdeeeee diye bağırıyorum ama duyan yok :D
  haklısın canım alışmam lazım dimi üç çocuk annesi koca kadın oldum yaaaaaaaaaaa hemmen değiştiriyorum.:)

  YanıtlaSil
 7. Filizcim çok teşşekkür ederim kendi adıma notlar için gene şahane özetlemişsin konuyu, minicik kuzucuk nasıl, umarım iyidir durumlar evde??
  Bu arada "bu çocukların velisi nerdeeee" ye çok güldüm :))

  YanıtlaSil
 8. 3 sevgi yumağı çok hoş geliyor :=)

  Bu arada Sobeledim seni...

  YanıtlaSil
 9. Seni seviyoruuuum
  Kuzucuklarını daha çok seviyoruuuuum
  Ne kadar sevecenim yahu:)))))

  YanıtlaSil
 10. Filizciğim

  http://gunescuneyt.blogspot.com

  adresindeyiz bundan sonra, sobende orada :))

  YanıtlaSil
 11. filiz'cim daha önce yorum bıraktığını yazmışsın ulaşmadı yani yalnışlıkla falanda silmedim nasıl oldu bilemedim , çocuk konusunda dediğim gibi 3. ye niyetlenmedim ama bazen insan öyle şeylerle karşılaşıyor ki insanı düşünmeye sevkediyor.acaba iki çocuk az mı diye Rabbim bakalım ne gösterecek ,alnımızda varsa olur, belkide olmaz,senin junior nasıl bakalım, daha çok bahset onlardan ,sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 12. OOOO MASALLAH TABIIIIKI YAPARIM NOLUR ACELE ETME OLDUMU BANA ACCIK MUSADE ET HEM GUZEL MALZEME BULAYIM NEZIH BISI OLSUN OK :)
  KOCAMAN SEVGILER ....

  KUZULARININ NICE GUZEL GUNLERINI GOR ...SANSLARI BAHTLARI ACIK OLSUN ANALI BABALI BUYUSUNLER ...

  YanıtlaSil
 13. Canım,
  22 günlük bebeğin ve çocuklarınla boyle guzel yazılar yazmaya vakit bulabildiğin için seni çoook takdir ediyorum.
  Sevgiyle kal,

  YanıtlaSil

insanlar kıyafetleriyle karşılanır fikirleriyle uğurlanır.yorumlarınızla motive oluyoruz...