1 Ocak 2010 Cuma

ev içinde ne oynasak ?

son zamanlarda evde baba versiyonu oyunlar oynuyoruz.örnekler yazayım.aslında bildik oyunların bizim uyarladığımız hali .....:))

--43 aylık ablamız önce 2*2 ,3*3,4*4 baslayan renkli sudokunu iyice gelistirdi.artık 9*9 kareleri az yardımla yapabiliyor. fikir babamıza aitti sonradan bunun cocuklar icin bir kitabınında olduğunu ögrendik fakat pek beğenmedik.

oyuna 2 kare ile baslayın iki renk kalemi verip iki kareyi ayrı renge boyamasını isteyin.daha sonra 2*2 kareleme yapin.bunu iyice basarincaya kadar oynayin.cocuğun kapasitesine göre geciş süresi,ve sekli değisiyor.diğer sayılarada aynı şekilde geçiş yapın.3 kareyi yanyana cizin cizerken görsün, 3ayri renk verin tam başarınca 3*3 karelere gecin....

--körebe ,yağ satarım, kutu kutu pense,babanın sırtında atcılık,saklambaç,

--satranç, daha tam kavrayamadı aşama aşama ilerliyoruz..şimdilik boncukta dahil isimlerini öğrendik.

--tahta çöp şişleri ile jenga tarzı bir oyun,çocukken babam bana oynatırdı.cubukları elinizde desteleyip dik bir şekilde bırakıyorsunuz sonra sırayla çöpleri diğer çöpleri oynatmamaya çalışarak çekiyorsunuz....dikkat ve el göz koordinasyonu gerektiriyor...bunu fazla beceremediğimiz halde oynamaktan zevk alıyoruz.

--adına isim isim*şehir-şehir dediğimiz bir oyun oynuyor babakız.sırayla bildikleri tüm isimleri,şehirleri sayıyorlar.kural birinin söylediğini diğeri söyleyemez.

--sessiz sinemanın bizdeki versiyonu olay yada nesne anlatmaca.ablamız genelde makyaj yapan birini yada gelinlik giymeyi tarif ediyor ama babamızın anlattıklarını anlıyor...

--öt kuşum öt oyunu: birinin gözünü kapatıyoruz bir diğeri yanına gelince cik cik diyor ebe sesin sahibini tanımaya çalışıyor...

--iki gruba ayrılıyoruz birini seçip karşı tarafa gönderiyoruz.karşı takım onun kulağına bir hayvan ismi söylüyor oda diğer oyuncuya hayvanın taklidini yapıyor.bilmeye çalışıyoruz.en favori oyunumuz bu...bazen taklitleri ile şaşırtıyorlar.

ve en son olarak bu etkinliğimizi yayınlayıp bitirelim.
bloglarını takip ettiğim arkadaşların bebişlerinin sözcüklerini yazdıklarını görünce aklıma bu fikir geldi.23 aylık boncuk ablasının dergilerden kestiği resimleri kağıda yapıştırdı.anne altına boncuğun diliyle isimlerini yazdı.örn:ağaba (araba) .sunum dosyasına konunca boncukca sözlük oldu.bulduğumuz tüm resimleri eklediğimiz tarihide yazarsak ona ilerde hatıra kalır.

4 yorum:

 1. çok güzel fikir!..
  ben bunu okunacak bir kitap olarak yapmayı planlıyordum ama hatıra kalması açısından oldukça hoş.öyle ya,blogger kapanırsa nice olur halimiz:)

  YanıtlaSil
 2. sözlük güzel olmuş,şu çöpşiş oyununu 2 kez okudum gene anlamadım :duykum mu geldi ne.

  YanıtlaSil
 3. Boncukca sozluk harika olmus. Biz de Adacasini hazirlayacagiz. Ellerinize saglik

  YanıtlaSil
 4. batı sanal alem sanalda kalır.kağıtlar baki kalır...:D


  şule fotoları senin için ekledim.haklısın anlaşılır değildi.şimdi oldu sanırım.

  elif ada hazırlayın tabii hatta biz geliştirdik.ilk söylediği sözcükleri değiştirince yenilerini tarih atarak yazdık...

  YanıtlaSil

insanlar kıyafetleriyle karşılanır fikirleriyle uğurlanır.yorumlarınızla motive oluyoruz...