11 Aralık 2009 Cuma

dokunma duyularının uyarılması


'' m.montessori,önce duyunun,sonra zekanın eğitimine odaklanır. çocuk 3-7 yaşları arasında duyularını doğal olarak kullanır ve mükemmelleştirir. bu yaşlar zekayla ilişkili olarak duyu etkinliklerinin biçimlendiği zamandır.bu nedenle duyuların eğitimine bu yaşlarda başlamak gerekir.m.montessori estetik ve ahlak eğitiminin de duyu eğitimi ile yakından ilişkili olduğuna inandığı için görerek,duyarak,dokunarak ,hissederek,hareket ederek öğrenecekleri materyaller tasarladı''
eylem korkmaz/montessori metodu

bizde buna dayanarak evde dokunma duyularını uyaracak materyaller yaptık.aslına benzemesede amaca hitap etti buda bize şimdilik yetti... :))

uygulama da tüm materyallerde aynı yöntemi uyguladık.

*önce nesneleri gözümüzle inceledik. ne olduklarını, ne işe yaradıklarını ,nelerden yapıldığını ,şekillerini tartıştık.
**bunları nasıl kullanacağımızdan bahsettik.
***dokunduk ,hissettik, o ana kadar fark etmediğimiz ayrıntıları bulduk.
****eşleştirdik,ayırdık ,grupladık.
**birinci uygulamanın ardından aynı işlemleri gözleri kapalı tekrarladık.**

ilk materyallerimiz içine pirinç,nohut,elyaf,sünger doldurduğumuz farklı dokulara ve şekillere sahip kumaşlar.bu arada oral dönem için çok uygun bir oyuncak.

yazın deniz kenarından topladığımız taşları yıkadık,kuruttuk.adına dokunma taşları dedik .içlerinde pürüzlü,pürüzsüz ,mat,parlak ,değişik form ve renklerde taşlar var.bu çalışmaya bayıldık hala ara ara çıkarıp inceliyoruz.içinde bulundukları kutuda ahşap olunca çalışma daha da zenginleşti.

*taşlar yaşken daha parlaktı.kuruyunca matlaştı buda ablamızın gözünden kaçmadı...*

bunlarda dokunma tabletleri sağdan başlayarak eşit büyüklükte pürüzsüz tahtaya yapıştırılmış aynı kalınlıkta zımpara kağıdı ,ikincisi kalından inceye sıralanmış zımpara kağıdı,üçüncüsü kalından inceye ve tekrar kalına doğru sıralanmış şerit halinde zımpara kağıdı.
( bu çalışma için mdf parçalarından yararlandık.)


bu çalışmada dokunma dışında hacim, ağırlık,boyut...vb gibi algılarıda desteklenmiş oldu. çünkü her nesne sadece doldurulacakları tabaklara göre birebir eşlenecek şekilde ayarlanmıştır. örneğin narlar sadece en büyük kaba tam olarak sığar,zeytinlerde en küçük kaba...


ilk uygulamada tabiiki doğru yerleştirilme yapılmadığı için nesneler arttı yada tabağın yarısı boş kaldı...hata kontrolünü ablamız ( 3,5 yaş ) kendi yaptı ve çalışmayı bir kaç kez tekrarladı.sonuçta doğru yerleştirmeyi buldu.
boncuk sırasını beklerken ablayı çok dikkatli izlediği için hata yaptıkça kendi kendine ııı....ommaz....yanlııış....gibi sözlerle kendini eleştirerek yapmaya çalıştı.otokontrol devrede yaniii ...:D başarma oranı %60 larda kalsada yaşına göre (23 ay ) tabiiki yaptı notunu alabilir...:))16 yorum:

 1. oldukça başarılı.dikkatle izliyoruz sizi.
  **yalnız benim bir problemim var hemşerim,senin adını bilmiyorum hala.

  YanıtlaSil
 2. Yavv bunlar ne güzell büyüyünce yaparız artık bizde..bize büyük gelir bunlar şuan sanırım :(

  YanıtlaSil
 3. batıkan tam aksine özellikle kumaş torbalar,taşlar tam sizlik...dokunurken birazda abartarak duygularımı dile getirmiştim ufaklık şu an taşları alıp alıp inceliyor oynuyor geri kutuya kaldırıyor.bende beklemiyordum bu tepkileri...kumaş torbalarda basit bile geldi...daha erken vermeliydim diye düşündüm.

  YanıtlaSil
 4. evet doğru diyorsun...olmadı denerim ben de..taşş bol nasıl olsa ;)
  ötekileri yapmaya üşenirim sanırım :(

  YanıtlaSil
 5. ne güzel olmuş hepsi de eline saglık sebze veyva çalışmasını ben de yapayım, taşlarla biz de oynuyoruz bu şekilde çok seviyorlar değil mi..
  öptüm abla ve boncuğu, sevgiler :)

  YanıtlaSil
 6. evet demetciğim taşlarla çok güzel oynuyorlar.hatta geliştirdik kağıda yuvarlak, kare,helezonlar falan çiziyoruz onun üstüne diziyorlar...bizde öptükkk...

  YanıtlaSil
 7. su zımpara fikri hayatta gelmezdi aklıma.
  e işin erbabı olunca ....tebrkler

  YanıtlaSil
 8. canım ne güzel şeyler anlatmışsın...

  YanıtlaSil
 9. Selamlar;
  Ben montessori grubuna üyeydim fakat epeydir şifreden dolayı giremeyince sipariş materyalleri kaçırmışım malesef,siz aldınız sanırm tekrarı var mıdır,bir bilginiz var mı? Bir de ürünlerin tamamı ve fiyatları ilgili ayrı bir post istesem çok olur muyum:))

  Kızlarınla sana kocaman mutlu bir hayat diliyorum.

  ESRA.

  YanıtlaSil
 10. şule teşekkürleer.

  esra 123 oyuncaktan geçen seneki fiyatlarla toplu sipariş verdik.biz kahvrengi bas. ve pembe kuleyi aldık arkadaşlar kırmızı çub. da aldılar.
  sizede iyi yıllar.

  YanıtlaSil
 11. Hepsi birbirinden güzel aktiviteler.

  Begümle kumaş ve taş ile olan aktivitelerden bizde yaptık, kumaş olanları sen kendin hazırladın sanırım, biz evdeki ipek, kadife, koton gibi kumaşlarla yapmıştık, bizim kız halen oral dönemde, fırsat olursa yapmak isterim.

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 12. Benim kızım sizin ufaklıkla yakın aylarda olduğu için, aktivitelere özellikle O'nun katılımını merakla takip ediyorum:)

  YanıtlaSil
 13. canım yahu sen cevap verirmisin bana ?
  123 oyuncak'ın sitesini ben bulamıyorum nasıl sipariş veriyorsunuz lütfen cevaplarmısın?
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 14. Çok güzel ve bize çok faydalı. Önümüzde sizin gibi anneler olduktan sonra sırtımız yere gelmez.
  Ben de heves edip, kumas yastiklar hazirlamistim. Ama bakici teyzemiz ilgilenip de sunmuyor. Ben verdigimde, bol bol isiriyor simdilik.
  Bekliyoruz.
  Takipcinim. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 15. mystic sağolun biri beni indirsin çok motive oluyorum her yorum da daha bir heves geliyor.layık olmaya çalışacağız.sevgiler.
  bırak bottiş ısırsın oda bir duyu ...:D

  YanıtlaSil
 16. www.123oyuncak.com telefon:440 47 61

  YanıtlaSil

insanlar kıyafetleriyle karşılanır fikirleriyle uğurlanır.yorumlarınızla motive oluyoruz...