28 Kasım 2009 Cumartesi

çocukları resimlerinden tanıma yolları

iyiki son zamanlarda eski defter ve kitaplarımı karıştırıyorum. bakın bir plan defterimin arkasına neler not almışım.benim işime yaradı belki sizinkine de yarar...yalnız kaynak belirtmemişim....hata...:(( resimlerde eski öğrencilerimin... saklamışım...işte bir hata daha...ramazan yazıp bırakmışım bu çocuğumdan özür diliyorum.

Çocuğun ilk karalama devresine geçişi, kas gelişimine, zeka, genel sağlık durumu ve resim çizmeye ayrılan zamana bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay erken ya da geç olabilir.


düz ve kırık çizgiler : gerçekci,genellikle de saldırgan ve tepkici çocuklar.
eğrilerden oluşan abartılı biçimler: duyarlı ve zengin hayal gücü olan, güvensizlik duyan,çevresindekilere kendini kabul ettirme çabasında olan çocuklar.
yuvarlak biçimler : olgunlaşamamışlık.
yuvarlak ve düşey çizgilerin dengeli kullanımı : ılımlı ve ölçülü girişkenlik.
resim düzeyinin dışına taşıma eğilimi : engellenmişlik , otoriteye karşı çıkma ,denetim yetmezliği ve olgunlaşamamışlık.
kağıdın simetrik dolduruluşu : genellikle olgulaşamamışlığın belirtisi
yüzeyin bir bölümüne resim yapanlar : genellikle bir uyum sorunu olan çocuklar.
kağıdın üst tarafını kullananlar : gururlu kendine güven duyan çocuklar.
alt tarafını kullananlar : tutarlı çocuklar
silik sönük çizgiler : korkaklık,çekingenlik,kendine güvensizlik.
bastırılmış sert ve zıt çizgiler : güçlülük aşırı kendine güven ve hırçınlık.


tabii bu yargıları hemen vermemek çocuğu çok iyi ve uzun gözlemlemek gerekiyor.

renkler :ihsan 3-6-2004' tarihli resmi büyütüp çocuğun açıklamalarını okumanızı öneririm.


aşırı renk zıtlığı : huzursuzluk , mutsuzluk
oldukça uyumlu renkler : huzur ve mutluluk
sıcak renkler : coşkunluk ,mutluluk ,neşe
kirli sarı , kahverengi : hüzün ve küskünlük
mor : içe dönüklük,hüzün , duygululuk,incelik
sarı : canlılık,coşkunluk
turuncu : yaşama sevinci , neşe
beyaz : temizlik , doğruluk , güven
siyah : ağırbaşlılık , karamsarlık , hüzün
griler : olgunlulk , kararlılık , huzur ve sessizlik

4-7 yaş resimlerinde

* kompozisyon bilinçsiz biçimdedir.
* renkleri coşkuyla kullanır.
* resimleriyle düşünceleri arasında ilişki görülür.

örneğin güneş anneyi temsil eder.kağıttaki konumu annenin duygu dünyasındaki o anki konumunu belirtir.


yaratıcı çocuğu


* içtenliğine
* konu bulmadaki çabukluğuna
* konuyu değişik açıdan görmesine
* kopya olmayışına bakarak anlarızbu iki çocuğumu çok iyi hatırlıyorum.körfez savaşının patlak verdiği dönemde yapmışlardı.
1. si erdoğan soylar 27-12-2002 hayal gücü yüksek matematiğe meraklı bir çocuktu.şu an 12 yaşında sanırım hala aynı köyün okulunda devam ediyor.
2. si musa karasungur 20-03-2003 algı ve mantık düzeyi yüksek bir çocuktu...bu resmi evde tek başına yapmış anne şaşkınlıkla getirdi.doğrusu bende şaşırmıştım...

not: bu resimleri kullanabilmek için annelerinden izin almıştım.

''Psikolojik tanı aracı olmasının ötesinde, yaratıcılık potansiyelini kamçılaması açısından da resim, desteklenmesi gereken bir etkinliktir. İnsanın doğasında ve içgüdüsel olan oyun ile sanat arasında kurulan ilişki birçok düşünür tarafından ele alınmıştır:
Piaget’e göre;"Resim yapmak çocuk için simgesel bir oyundur. Çocuğun bu oyunda ortaya kovduğu şey onun duygusal-algısal ve düşünsel-ussal yaşamıyla ilgili imgeleridir.” Sanat eğitimi çocukların özgüvenini kazanmada katkıda bulunan ve yaratıcılığını geliştiren bir eğitimdir. ''

buda ablamızın özgün çalışması.çoğu zaman tek renk çalışmayı seviyor.yaşının karakteristik çizgi hatlarına sahip ilk kompozisyon çalışması.

9 yorum:

 1. Çok değerli bilgiler bunlar. Çoçuğun resmini iyi gözlemleyen bir anne içinde bulundupu ruh halini rahatlıkla anlayabilir ozaman. Yanlız bu bilgiler kaç yaştan itibaren geçerli acaba. Yani resimde kompozisyon yapmaya başladıktan itibarenmi?

  YanıtlaSil
 2. evet bencede çok öenmli bilgiler bunlar ama benimde merak ettiğim şu kaç yaşındna itibaren geçerli bu bilgiler. mesela benim 31 aylık bir kızım var.aynı yorumları onun çizgilerine bakarakta yapabilirmiyim yoksa daha erkenmi resimlerini yorumlamak için

  YanıtlaSil
 3. Evet ya bende tam olarak şunu merak ettim yani bizimkiler için de bunlar geçerlimi yoksa daha büyükler içinmi?
  sağol canım ya..

  YanıtlaSil
 4. meldiciğim
  haklısın çocuklarımızı gözlemlemeyi iyi bilsek ooooo...daha neki..!başarabilene bravo.
  ve evet kompozisyona başlamaları lazım.aslında baldan adamın buna başladığını düşünüyorum bir ara yayınlasana yaptığı resimleri. gerçi yinede tam yorumlama için 4 yaş en azından şöyle 40 aylık olmalarını beklemek lazım.

  batıcığım bu sizin içinde geçerli yani yorum için erken

  ama şu olabilir:
  deney yapalım.değişik duygu durumlarında kağıdı kalemi ellerine verip izleyelim.notlar alalım.kalemi çok bastırdı,keskin hatlar veya yuvarlak hatlar çizdi diye.ama her duygu için en az iki farklı günde ayrı denemek lazım.
  sonuçlarıda sayfalarınızda yayınlayın fotolarıyla sonrada yorumlarız hep beraber...
  beğenen herkes katılabilir.

  YanıtlaSil
 5. nazirem bebek
  blogcu hata veriyor.yorum bırakamıyorum oyüzden.sitenizi inceledim.kızınız çok datlı maşallah.31 ayda çizgiler daha netleşmeye başlar artık tam olarak isimlendirme yapabilir.insan yüzü çizebilir.ama yorum için 4 yaşı beklemek lazım.

  YanıtlaSil
 6. Filizciğim Ömerin karalamalarıyla dolmuş tam 3 tane kalın defterim var. Eline kalemi 1 yaşından önce vermiştim. ilk başlarda sadece karalıyordu. Sonra yuvarlaklar çizmeye başladı. Şimdi kafasına göre bişey çizip (pek bişeye benzemeyen) bu elma, bu kedi, bu okul falan diyor. Henuz kompozisyon şeklinde bir çizimi yok yani. sadece oblejer. Bir ara çekip yayınlarım inşallah. Bu aralar ne foto çekmeye ne bloğa yazmaya pek fırsatım olmuyor

  YanıtlaSil
 7. Gene süper bilgilerle donatılmış blog, çoook teşekkürler kendi adıma. Birşeyi merak ettim yalnız en az kaç yaş çocuğu değerlendirilebilir bu şekilde???

  YanıtlaSil
 8. sorumun cevabı yorumlarda gizliymiş, yeni fark ettim, teşekkürler tekrar :)

  YanıtlaSil
 9. Hey All I've heard professional things about your forums, and made a decision to join. looking forward to being able to meet some new friends

  By the way I have a great site about
  [url=http://www.bild.de/news/inland/razzia/kino-to-und-die-rache-der-nerds-18298154.bild.html]copyright watch abmahnung[/url] and suggest to evrybody to view it.

  YanıtlaSil

insanlar kıyafetleriyle karşılanır fikirleriyle uğurlanır.yorumlarınızla motive oluyoruz...